ניהול פיננסי

בניית תקציב

תקציב שנתי מסייע להקצות משאבים בהתאם למטרות הארגון וכן, להעריך את ההיקף הכספי הנדרש למימונו. לבנייה ולניהול התקציב בעמותות ובחלצי"ם יש מאפיינים ייחודיים, השונים מארגונים אחרים.

• עמותה אינה יכולה לצבור רווחים. הכספים המועברים אליה משמשים אך ורק לטובת מימוש מטרותיה.
• חלק מתקציב העמותה משמש לגיוס כספים וגיוס הכספים משפיע ישירות על התקציב העמותה.
• הצגת התקציב הכלכלי לתפעול וניהול הארגון, לעיתים שונה מאופן הצגת התקציב הפיננסי הנדרש לגיוס משאבים.

תכנון תקציב מוקפד ומאוזן לעמותה הינו אבן יסוד בניהול נכון ויש לו חשיבות עצומה בגיוס משאבים מתורמים, גופים ממשלתיים או ארגונים פילנתרופיים.
אנו נבחן את התפקידים והצרכים לפרטי פרטים וביחד נבנה תקציב המבוסס על תכנית העבודה ועל הפרוייקטים של העמותה. נסיוננו הרב יסייע להתגבר על היעדר מידע ביחס להכנסות ועם תחילת הפעילות, נעקוב ונפקח על התקציב על מנת לעדכן אותו בהתאם ולשמור על איזון תקציבי.

הנהלת חשבונות

הנהלת חשבונות לעמותות חייבת להתבסס על מומחיות, ניסיון וידע מקצועי רלוונטי. עמותות נדרשות לעמוד בכללים נוקשים יותר מארגונים עסקיים, כיוון שהמדינה רוצה לוודא שניהול העמותה נעשה למטרה ציבורית "אמיתית" ולא למטרות אישיות והתחמקות ממיסים.
עמותות ומלכ"רים נדרשים לנהל פנקסים ולבצע רישום ומעקב חשבונאי. לניהול החשבונות של עמותה קיימות הוראות של מס הכנסה, החשב הכללי, רשם העמותות, משרדים ממשלתיים שונים ועוד, ובמידת הצורך מתקיימות בדיקות על ידי גופים אלו.
אנו מספקים שירותי הנהלת החשבונות שמבוססים על ניסיון ספציפי ומצטבר מטיפול רב שנים בעמותות, אנו מכירים היטב את כל ההוראות ולכל אורך הדרך, אנו נוודא שכל ההוצאות וההכנסות של העמותה מתנהלים באופן תקין ובהתאם לכל ההנחיות.

דוחות כספיים

על מנת לקבל אישור ניהול תקין עמותות וחלצ"ים נדרשים להגיש דוחות שונים לרשם העמותות, כגון, דו"ח מאזן כספי, דו"ח מילולי, דו"ח על פעילות, פרוטוקול אסיפה כללית, דו"ח על שינויים בנכסים נטו, דו"ח מקורות ושימושים, המשמש להגשת תמיכות למשרדי ממשלה באמצעות מרכב"ה, יישות מדינה זרה ומסמכים נוספים.
הדו"ח הכספי יכלול רשימה של כל ההוצאות שהעמותה הוציאה או התחייבה לשלם, וכן תנאים והטבות של חמשת מקבלי השכר הגבוה בעמותה, רשימת תורמים מעל סכום מסוים, תרומות מישות מדינה זרה ועוד את הדו"ח יכולים להגיש מספר בעלי תפקידים בעמותה או בחל"צ, בין היתר, רואה חשבון מוסמך. שילוב רואה חשבון מוסמך המתמחה בעמותות, יכול לחסוך לכם הרבה מאד בעיות ולקצר תהליכים. אנו נלווה אתכם לכל אורך הדרך, נכיר את ההתנהלות הכספית שלכם, נייעץ, נכוון ונוודא שהעמותה שומרת על איזון תקציבי בהתאם לחוק. כל מה שאתם צריכים תחת קורת גג אחת.

ביקורות עומק

ביקורת עומק היא ביקורת מקיפה שייכולה להתקיים בכל עמותה, בלי קשר לגודל, לסוג או להיקף הפעילות שלה. בסיום הבדיקה מקבלים אישור ניהול תקין.
חלק מן הניהול השוטף של העמותה או החל"צ דורש היערכות לביקורות העומק. המשמעות היא וידוא כי קיימים כל מסמכי ההתאגדות, קיימים כל בעלי התפקיד המחוייבים בחוק, הוגשו כל הדוחות והמסמכים, הניהול מתבצע בהתאם לנהלים ללא ניגודי ענייניים, וניהול הכספים מתנהל באופן תקין, כך שכספי העמותה מנוצלים כראוי אך ורק למטרות המוצהרות.
במידה והבדיקה איננה תקינה יש מגוון רחב של סנקציות שהמבקר יכול לנקוט, החמורה שבהן היא פירוק העמותה.

יש שלושה סוגים של ביקורות עומק: רשם העמותות, החשב הכללי ורשות המיסים. כל גוף מבצע ביקורת בדגש על זווית ספציפית:
* רשם העמותות בודק באמצעות רואי חשבון ייעודיים שהעמותה מתנהלת בהתאם לחוק העמותות ולהנחיות הרשם להתנהלות תקינה של עמותות, וכן שהעמותה פועלת בהתאם למטרותיה ושאינה עוברת על איסור חלוקת רווח.
* החשב הכללי בודק עמידה בכללי מנהל תקין, עמידה בכללים הנדרשים לתמיכה תקציבית במוסדות ציבור (תכ"ם – תקנון כספים ומשק של מדינת ישראל) ועמידה בנוהל להגשת בקשות לתמיכה מתקציב המדינה.
* רשות המיסים תבצע ביקורת מס, ביקורת ניכויים וביקורת לצורך מתן או חידוש אישור סעיף 46 לפקודת המס – האישור מקנה זיכוי מס לתורם.

כדי להתכונן כראוי, רואי החשבון שלנו יערכו לכם בדיקה מקדימה בהתאם לסעיפים שרשם העמותות בודק ויסייעו לכם לגלות ולתקן ליקויים מבעוד מועד.

השרותים שלנו

מלווים אתכם צעד אחרי צעד

הקמה ואסטרטגיה

תכנון וליווי מהלכי הקמה
רישום והקמת עמותה / מלכ”ר
בניית תכנית עבודה
כתיבת נהלים

ייעוץ וליווי שוטף

אישור ניהול תקין לעמותה
ייצוג מול הרשויות
התמחות בהסדרת סעיף 46
הגשת בקשות לפורטל מרכב"ה

ניהול פיננסי

בניית תקציב
הנהלת חשבונות
הכנה לביקורות עומק
דוחות כספיים

ייעוץ משפטי

תקנון
הסכמים
חוזי העסקה

בואו נעשה את זה ביחד

רוצים לתאם פגישת היכרות ללא התחייבות?

עם מי אנחנו עובדים?

רוצים להקים או לעשות סדר בעמותה / בחל״צ? שנלווה אתכם בדרך להצלחה? כיתבו לנו או חייגו